Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Privredni ciklusi". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
СЕМИНАРСКИ ИЗ ОСНОВИ ЕКОНОМИЈЕ
ТЕМА: ПРИВРЕДНИ ЦИКЛУСИ
САДРЖАЈ:
САДРЖАЈ...........................................................................................................2
1.ПРИРОДА ПРИВРЕДНОГ ЦИКЛУСА.....................................................3
2.ПРИВРЕДНИ ЦИКЛУС У САВРЕМЕНОЈ МАКРОЕКОНОМСКОЈ ЛИТЕРАТУРИ..................................................................................................4
3.ОСНОВНА ОБЕЛЕЖЈА ЦИКЛИЧНИХ КРЕТАЊА ПРИВРЕДЕ У УСЛОВИМА САВРЕМЕНОГ КАПИТАЛИЗМА.......................................5
4.ОСНОВНЕ КАРАКТЕРИСТИКЕ РЕЦЕСИЈЕ.........................................7
5.ТРЕНД РАЗВОЈА НЕКЕ ДРУШТВЕНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ..........................8
6.ИНВЕСТИЦИЈЕ И ПРИВРЕДНИ ЦИКЛУСИ........................................9
7.ТЕОРИЈСКА СХВАТАЊА ПРИВРЕНИХ ЦИКЛУСАНА КРАЈУ 20.
И ПОЧЕТКОМ 21. ВЕКА.............................................................................12
8.РЕПРОДУКЦИОНИ ЦИКЛУС У ИСТОЧНОЕВРОПСКОЈ
ЛИТЕРАТУРИ................................................................................................13
9.УЗАСТОПНО КРЕТАЊЕ ПРИВРЕДЕ КРОЗ РЕПРОДУКЦИОНЕ
ЦИКЛУСЕ....................................................................................................14
ЛИТЕРАТУРА................................................................................................15
ПРИРОДА ПРИВРЕДНОГ ЦИКЛУСА
Привредни циклус је раздобље које прође од једне до друге кризе хиперпродукције и у којем се понављају промене у кретању и развитку тржишне привреде.
Криза хиперпродукције је према томе, конститутивни елемент тога цикличног кретања и она наступа по правилу у интервалима од седам до десет година. У раздобљу једног привредног циклуса тржишна привреда пролази кроз четири фазе: кризу, депресију, оживљавње и полет. То значи да сваки привредни цилус почиње и завршава се економском кризом хиперпродукције.
Циклично кретање тржишне привреде од једне до друге кризе почиње при крају индустријске револуције . Повремене кризе трговачке или финансијске природе јављјају се већ у другој деценији прошлог века, а прва снажна криза производње и промета потресла је ондашњи капиталистички свет 1825. године.
Следе затим кризе: 1836., 1847., 1857., 1866., 1873., 1882., 1890., 1907., упоредно иде и највећи замах свеукупне привредне активности и свих економских кретања. У раздобљу после Другог светског рата, циклична кретања ублажавала је државна итервенција свим својим мерама и захтевима.
Привредни циклуси постоје свакако и у овом послератном раздобљу. Они почињу и завршавају се рецесијом као појавом у којој исто тако долази до пада производње, запослености, пласмана и других негативних појава у привредним кретањима. Али то није дуго трајало, јер је државна интервенција успела да отклони све негативности и сметње. Ово само показује да на достигнутом нивоу економског развоја и робне производње није отклоњиво свако циклично кретање привреде, иако су негативне последице биле блаже и итервецијом државе се релативно лако отклањале.
Из овога закључујемо да је нужна обимна државна интервеција и све изразитији утицај државних органа на привредна кретања.
2.ПРИВРЕДНИ ЦИКЛУСИ У САВРЕМЕНОЈ МАКРОЕКОНОМСКОЈ ЛИТЕРЕАТУРИ
Први озбиљан покушај указивања на заједничке карактеристике у привредним циклусима дали су Артур Бернс и Весли Мичел.
Циклус се састоји од периода успона који се уочава истовренено у различитим привредним областима, који се за привреду у целини смењује периодом пада, смањењем производње са каснијим оживљавањем које прелази у фазу успона следећег циклуса. Привредни циклус представља континуирано кретање приведе које је цикличне природе, обележено успонима и падовима и које је детерминисано бројним факторима.
...
--------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!